Każda placówka medyczna, która posiada w swoim wyposażeniu wyroby medyczne, musi współpracować z serwisem medycznym, który to wykonuje w obrębie sprzętów różnorodne działania, tak, aby te w bezpieczny i skuteczny sposób, mogły być wykorzystywane podczas diagnostyki i leczenia pacjentów. Oczywiście każdy serwis aparatury medycznej jest w stanie zaoferować nam inną jakość usług i inną formę współpracy. Dla każdej placówki medycznej kluczowym elementem powinno być więc to, aby współpracować zawsze z najlepszymi.

Kredos to jeden z tych serwisów, któremu z całą pewnością warto zaufać i który bez wątpienia jest w stanie sprostać potrzebom absolutnie wszystkich odbiorców. Łączy on w sobie profesjonalizm działania, fachowość w wykonywaniu swojej pracy, a ponadto indywidualne podejście do każdego z klientów. Chcąc wejść pod opiekę odpowiedniego serwisu sprzętu medycznego, ten ma pewno okaże się mieć kluczowe znaczenie w kwestii pełnego zadowolenia i satysfakcji dokonanego wyboru. Z jednej strony mamy sklep medyczny, który posiada w swoim wachlarzu produktów wszelkie niezbędne wyroby medyczne dla różnego rodzaju placówek, z drugiej z kolei strony serwis medyczny, który to może zapewnić i naprawy sprzętu medycznego i przeglądy techniczne aparatury medycznej, a także inne działania, o których mówi ustawa o przeglądach technicznych sprzętu medycznego, a także wszelkie rozporządzenia odnośnie serwisowania urządzeń medycznych.

Gwarancja jakości - czyli współpraca z dobrym serwisem medycznym

Sprzęt medyczny to najwyższej jakości wyrób, do produkcji którego wykorzystywane są same doskonałe komponenty. To wszystko sprawia, iż działanie urządzeń sprawdza się niemal wszędzie, służąc pomocą lekarzom i specjalistom w pracy z pacjentem. Jak wszystkie jednak sprzęty i te mogą ulec awarii czy zniszczeniu. Tak ważną więc rolę odgrywają przeglądy sprzętu medycznego i szybkie naprawy aparatury medycznej, które nie dopuszczą do jeszcze większych uszkodzeń. Zepsuć może się tak naprawdę wszystko, nawet najwyższej jakości sprzęt znanego i cenionego producenta. Będąc jednak pod opieką odpowiedniego serwisu sprzętu medycznego, ten z całą pewnością dołoży wszelkich starań, aby klient otrzymał to wszystko, na czym tylko mu zależy i co jest kluczowe dla odpowiedniego działania urządzeń medycznych. Najważniejszą rolę odgrywają przeglądy. Te są wymogiem, który określa zarówno ustawa o przeglądach technicznych, jak również i na które wskazuje sam producent sprzętu. Dbając o to, minimalizuje się ryzyko wystąpienia jakichkolwiek awarii i niepotrzebnego przestoju związanego z uszkodzeniem aparatów medycznych. Firmy serwisowe sprzętu medycznego posiadają niezbędny sprzęt do serwisu, mają wiedzę i doświadczenie, a ponadto biorą pełną odpowiedzialność za wszelkie wykonane przez siebie działania, kończąc całość wystawieniem potrzebnej dokumentacji, czy to w związku z przeglądem gwarancyjnym czy też pogwarancyjnym. Serwis wystawia odpowiednia świadectwa i konieczne certyfikaty, które świadczą o tym, że sprzęt medyczny można użytkować i że jest on w pełni bezpieczny podczas swojej pracy z pacjentem. I bez względu na to, czy w grę wchodzą przeglądy, naprawy czy testy bezpieczeństwa elektrycznego, w każdym przypadku liczy się przede wszystkim fachowość i profesjonalizm, które odgrywają rzecz najważniejszą.

Jaką rolę pełnią okresowe przeglądy sprzętu medycznego?

Jednym z najbardziej istotnych elementów serwisu sprzętu medycznego jest przegląd okresowy aparatury medycznej. Ten poświadczony jest wpisem do paszportu technicznego, a także wydaniem świadectwa sprawdzenia sprzętu i naklejką kontrolną, na której to znajduje się data kolejnego badania. Dlaczego takie przeglądy są ważne i istotne z punktu widzenia samego sprzętu? Kluczowe znaczenie ma oczywiście bezpieczeństwo. Wiadomo oczywiście, że badania okresowe sprzętu medycznego są wymogiem NFZ i kluczowe znaczenie ma możliwość otrzymania dzięki nim certyfikatu systemu zarządzania jakością ISO 9001 oraz bezpieczeństwa pomiaru zgodnego z normą PN - EN 62353, dzięki któremu sprzęt jest dopuszczony do pracy. Nie jednak o same wymogi i rozporządzenia chodzi, ale tutaj każdy sprzęt medyczny ma być pomocny lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu chorób. Tak ważną więc rolę odgrywają tutaj względy bezpieczeństwa i sprawności każdego z wyrobów medycznych. 

 

Wykonując przegląd techniczny sprzętu medycznego czy badania okresowe, zwraca się uwagę między innymi na kontrolę sprawności urządzenia pod każdym kątem, na pomiary prądu czy na sprawdzenie stanu izolacji wszelkich przewodów. Ponadto, istotne znaczenie odgrywa również kontrola samej obudowy sprzętu, ale również i komputera, ekranu czy innego elektronicznego urządzenia, które całością pracy urządzenia steruje. Następnie sprawdza się wszelkie parametry eksploatacyjne i inne elementy, które decydują o sprawności sprzętów. I bez względu tak naprawdę na to, czy w grę wchodzi przegląd aparatu USG, RTG czy pompy infuzyjnej, w każdym przypadku okresowe przeglądy odgrywają element priorytetowy, o jakich powinna zadbać każda placówka medyczna. Wybierając stosowny serwis sprzętu medycznego, ten bierze pod opiekę daną placówkę i zajmuje się nią po prostu kompleksowo. 

Jaki sprzęt wymaga serwisu medycznego?

Tak naprawdę każdy sprzęt medyczny, który dopuszczony jest do użytku w celach medycznych, pod taki serwis sprzętu podlega. I w grę wchodzą tutaj zarówno duże aparaty, w tym na przykład RTG czy USG, rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy, jak również  i małe urządzenia, jak pulsoksymetry, defibrylatory czy też ciśnieniomierze. Nie można użytkować sprzętu, który nie posiada ważnego przeglądu technicznego aparatury medycznej lub który z jakichkolwiek przyczyn jest niesprawny. Dyrekcja placówki medycznej kupując sprzęt, musi więc zadbać o to, aby połączyć taki zakup z dobrym serwisem, bowiem tylko wtedy taki wyrób medyczny znajdzie się pod dobrymi skrzydłami i będzie on w stanie wykonywać swoją pracę tak, jak to jest w jego założeniu. 

 

Nie ma wątpliwości, iż najcenniejsze, co każdy z nas ma to życie. Troska więc o nasze zdrowie odgrywa element nadrzędny i na nim właśnie należy skupić się pierwszorzędnie. Tylko sprawnie działające sprzęty i odpowiednia opieka lekarska mogą nam to zapewnić. Nic więc dziwnego, iż do kwestii sprawności i bezpieczeństwa urządzeń medycznych, przykłada się tak dużą wagę i tak ogromne ma to znaczenie.